Kim są odbiorcy marki?

Opublikowano: 11-10-2018


Kim są odbiorcy marki? To prawie nigdy nie jest jedna grupa… Raczej kilka różnych. Z reguły na ćwiczeniach z moimi klientami wyodrębniamy ich ok. 10-ciu. Następnie dzielimy wg stopnia ważności dla naszego biznesu.

Proponuję Wam ćwiczenie…

Klienci?

To – rzecz jasna – najważniejsza grupa, ale ona też nie jest jednorodna. Właściwy podział klientów na grupy wg potrzeb, zachowań konsumenckich itp. to znacząca część sukcesu marki.
Policz swoje grupy i wyodrębnij cechy charakterystyczne każdej z nich.

Konkurencja?

Tak, tak konkurencja też może być grupą, do której kierujemy komunikację związaną z marką.
Jak myślicie, co można im komunikować, a czego stanowczo nie.

Otoczenie?

To także zbiór wielu grup i także nasi odbiorcy. Niekoniecznie potencjalni klienci, ale np. odbiorcy naszych działań poza sprzedażą. Przykład? Może to być nasza działalność charytatywna czy społeczna, nawet jeśli jest to tylko pomoc sąsiedzka. Myślicie, że coś takiego nie buduje naszej marki? Mylicie się…
Poszukajcie takich grup. Będzie ich co najmniej kilka.

Media?

Jeśli śmiało i publicznie chcesz propomować markę odważ się zainteresować tym media. Nawet lokalne… Szczególnie ważne są branżowe – tam łatwiej się przebijesz z ofertą wypowiedzi eksperckich czyli tym, na czym się znasz najlepiej 🙂

Spróbuj zrobić listę z mediami, z którymi możesz nawiązać współpracę. Nie jest to łatwe, ale może pewnego dnia zadzwoni telefon i dziennikarz poprosi Cię o wypowiedź. Przecież to Ty masz tę unikalną wiedzę w swojej dziedzinie zaś on potrzebuje informacji.

Lista grup odbiorców może być spora, ale szaleć z tym nie należy. Najważniejszych jest kilka, a konkretnie które, to już zależy od Was, Waszej oferty i strategii działania.

Przeczytaj także: Jakie są narzędzia do budowy marki osobistej?

Kim są odbiorcy marki? | MentorMarki.pl

Powodzenia 🙂

I na koniec prośba: jeśli podoba Ci się post o tym, kim są odbiorcy marki lub uważasz, że może być istotny dla innych, proszę udostępnij, zalajkuj. Wielkie dzięki!

Zapraszam także na mój profil na LinkedIn

Udostępnij:

Dorota Wróblewska

Dorota Anna Wróblewska – specjalistka public relations, stworzyła brand Mentor Marki. Pionierka mentoringu marki osobistej w biznesie, przeznaczonego dla osób pracujących na własne nazwisko, budujących „personal brand”.